TOPLUMSAL GELİŞİM

Sürdürülebilirlik çalışmaları doğrultusunda belirlediğimiz öncelikli konular kapsamında toplumsal kalkınmaya destek oluyor; bu doğrultuda çeşitli projeleri hayata geçiriyoruz. Toplumsal gelişime yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerin kurumsal değerlerimiz ile uyumlu olmasını önemsiyor; söz konusu projelerin uygulanma süreçlerinde şeffaf yönetim ve hesap verilebilirlik ilkelerini benimsiyoruz. Ayrıca projelerin hayat bulmasında kilit bir role sahip olan gönüllülük platformumuz RiNG (Roteks İyi Niyet Gönüllüleri) ile çalışanlarımızı sosyal sorumluluk faaliyetlerine katılımları konusunda destekliyoruz.

 

 
Kızılay ile Kan Bağışı

Kan bağışı konusunda çalışanlarımızın farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz. Özellikle kış döneminde kan stoklarının azalma riskine karşılık, çalışanlarımızı bağışta bulunmaları için teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda raporlama döneminde, Türk Kızılay’ın “İyi ki Varsın Kan Dostum” kampanyasına, Roteks Ailesi’nden 58 çalışanımız kan bağışında bulunarak destek verdi. Yapılan kan bağışları 174 kişiye ulaştı. Gelecek dönemde de kan bağışı desteğimiz devam edecek.

 
İBB ile Kadın Emeği Hayat İlmeği

2020 yılında RiNG ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde, 18-35 yaş aralığında bulunan dezavantajlı kadınların meslek edinmelerini sağlamak amacıyla, dikim eğitimi alacakları “Kadın Emeği Hayat İlmeği” projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında Roteks olarak kursiyerlerin eğitim süresince katılım saatleri karşılığında alacakları ücretleri karşıladık ve eğitimde kullanılacak kumaş ve diğer dikim malzemelerini sağladık. Eğitimin ilk dönemi 2020 yılında aralarında mülteci ve geçici olarak Kadın Sığınma Evlerinde kalanların da olduğu ve daha önce çalışma tecrübesi olmayan 10 kadının katılımı ile tamamlandı. Pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldığımız “Kadın Emeği Hayat İlmeği” projemizi Kasım 2021’de 10 kursiyerin katılımı ile tekrar hayata geçirdik. 6 aylık periyotlar halinde sürecek eğitim dönemi sonunda çalışma hayatına katılmak isteyen kursiyerlerimize Kilit Üretim İşletmelerimizdeki işe alımlarda öncelik sağlayacağız.

 
İBB ile Örnekköy Çogem Tablet Bağışı

Roteks olarak, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması konusuna büyük bir hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bu doğrultuda pandemi döneminde uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabilmesine yönelik bir proje geliştirmek üzere Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer’in liderliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile bir araya geldik. Ortak değerlendirmeler sonucunda Örnekköy Çocuk ve Gençlik Merkezi’ndeki (ÇOGEM) iki sınıfa tablet ve kulaklıktan oluşan ekipman desteği sağladık. Bölgedeki uzaktan eğitime ulaşma konusunda zorluk yaşayan çocuklarımız, bu sınıflarda tabletleri kullanarak online derslere katılım gösterdiler.

 
Ege Orman Vakfı ile Roteks Tekstil Hatıra Ormanı

2020 yılında kurumsal ve bireysel seyahatlerimizden kaynaklanan karbon ayak izimizi telafi etmek amacıyla, Ege Orman Vakfı’nın İzmir Torbalı`da bulunan arazisine hem şirket katılımı hem de çalışanlarımızın bireysel katılımları ile 5.000 fidan bağışı yaparak, bölgede Roteks Tekstil Ailesi Hatıra Ormanı’nı oluşturduk. Evlenen, doğum yapan her bir Roteks çalışanımız için fidan bağışına devam ediyoruz. Özel günlerde hediye vermek isteyen tedarikçilerimiz de şirketimiz adına fidan bağışında bulunuyor.