İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE

İklim Krizinin insanoğlu ve tüm küresel ekosistem üzerindeki etkisinin farkındayız. Üretimlerimiz sırasında gerçekleşen her tür kaynak tüketimi ve emisyon için sorumlu seçimler ve dönüştürücü eylemlerle bu etkiyi azaltmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, ürünlerimizin çevresel etkilerini Simapro LCA analizleri ve Jeanologia EIM uygulamaları ile ölçümlüyoruz.

Ürettiğimiz giysilerin ana hammaddesi pamuktur. 2020 yılından bu yana satın aldığımız tüm kumaşlarda sorumlu kaynaklardan gelen pamuk kullanım oranı hedefimiz 100%`dür. 2021 yılında bu oranı %99,7 olarak gerçekleştirdik.

Yıkama işletmelerimizde su tüketimlerimizi azaltmak için çalışmalar yapıyoruz. Kilit yıkama işletmelerimizde düşük su tüketimini mümkün kılan yeni nesil yıkama makineleri kullanıyoruz. İki kilit yıkama işletmemizde su geri dönüşüm sistemleri aktiftir. Su geri dönüşüm sistemleri ile her bir kilogram ürün için tüketilen su miktarında %70 oranında azaltım sağlayabiliyoruz.

Yıkama işletmelerimizde ZDHC uyumlu kimyasal kullanıyor; tüm hizmet verdiğimiz markalara ait MRSL uyumlarını BvE3 uygulaması ile takip ediyor ve atık su test sonuçlarını ZDHC Gateway platformu üzerinden paylaşıyoruz.

Üretim zincirimizde makine tercihlerinde enerji verimliliğini göz önünde tutuyor, LED aydınlatma dönüşümü projeleri yürütüyoruz. Roteks yerleşkesinin ve kilit üretim işletmelerimizin elektrikten kaynaklanan karbon ayak izini güneş enerjisi kaynaklı Yenilenebilir Enerji Sertifikaları ile sıfırlıyoruz.